انواع تور کربلا

تور هوایی کربلا ۷شب و ۸ روز هست که پرواز از ایران وارد فرودگاه نجف می شود. و زائران به زیارت نجف اشرف،کربلا و کاظمین مشرف می شوند.حداقل ۳ساعت قبل از پرواز در گیت داخل فرودگاه حاضر باشید و بلیط، پاسپورت و فیش واریز شده عوارض خروج از کشور را ارائه فرمائید.

تور زمینی کربلا جمعاً ۹ روز بوده که از طریق مرز زمینی مهران یا خسروی مشرف به اماکن مقدسه نجف اشرف،کربلای معلا و کاظمین می شوید.زیارات سامرا متاسفانه بدلیل ناامنی از برنامه فعلاً لغو گردیده و امید است ان شاءاله هر چه زودتر و با فراهم شدن امنیت ، بتوانید از اماکن مقدسه سامرا نیز بازدید فرمائید.

قیمت تور کربلا به صورت مصوب می باشد البته توجه داشته باشید در مواقع پیک سفر به هیچ عنوان قیمت مصوب بلیط هواپیما بلیط به مسافر داده نمی شود بلکه بصورت تور توسط آژانس ها ارائه می گردد

جهت مشاهده و رزور تور کربلا کلیک کنید

 

هتل در عراق

تمام تلاشمان را انجام می دهیم که با توجه به محدودیت هتل در شهرهای مختلف عراق بهترین هتل ها را به زائران عزیز را پیشنهاد دهیم. در هتل های کربلا و هتل های نجف معمولا اتاق سینگل ارائه نمی شود و اتاق های ۲ و ۳ نفره براساس اولویت محارم تقسیم می شوند.

لوازم مورد نیاز  سفر به کربلا:

مدارک مورد نیاز شما اصل پاسپورت و ویزا است. بنابراین مدارک شناسایی دیگری نیاز نیست. حتما لوازم شخصی و بهداشتی و همینطور اگر دارو مصرف می کنید، داروهای خود را همراه داشته باشید.

تماس با ایران از عراق

برای تماس با ایران و مطلع کردن خانواده از شرایط خود،می توانید از سیم کارتهای ایرانی خود با پرداخت هزینه رومینگ بین المللی استفاده کنید یا در مرز ، سیم کارت اعتباری عراقی خریداری کنید و با خانواده خود تماس بگیرید و شماره تان را به ایشان بدهید تا بتوانند با شما تماس بگیرند.

ارز مسافرتی

اگر امکان استفاده از ارز مسافرتی را دارید، می توانید از ۵روز مانده به اعزام با داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی بدون نیاز به پاسپورت به یکی از شعب مربوطه بانک ملی/ملت مراجعه نمائید.بهتر است قبل از اقدام در این مورد با تلفن به این بانکها شرایط تحویل را استعلام بفرمائید.

تور هوایی کربلا با ایرلاین های مختلفی برگزار می شود از جمله

 مدت سفر و اماکن مورد بازدید:

** در حرکت های زمینی : از روز حرکت جمعاً ۹ روز بوده و شما بعد از ۹روز در ایران و نزد خانواده خواهید بود.که حدوداً پس از یکروزاز طریق مرز زمینی مهران یا خسروی مشرف به اماکن مقدسه نجف اشرف+کربلای معلا+ کاظمین می شوید.(۳شب نجف+۳شب کربلا+۱شب کاظمین) که ترتیب این زیارات بستگی به مرز خروجی شما دارد که مدیر به اطلاع شما در حین حرکت خواهد رساند(زیارات سامرا متاسفانه بدلیل ناامنی از برنامه فعلاً لغو گردیده و امید است ان شاءاله هر چه زودتر و با فراهم شدن امنیت ، بتوانید از اماکن مقدسه سامرا نیز بازدید فرمائید.در حرکتهای زمینی و در بدو ورود به مرز که معمولاً شب می شود،اسکان در زائر سراهای تحت اجاره سازمان حج بوده و صبح روز بعد و پس از گذشتن از مرز و گمرک ایران و انجام تشریفات گمرکی،و نیز بررسی ویزا مانیفست گروهی توسط مامورین مرزی عراق و ممهور نمودن پاسپورت زایرین به مهر ورود به عراق و گذراندن مرز عراق و سوار شدن اتوبوس های عراقی،وارد مرز ذرباطیه عراق شده و سپس ناهار به صورت پکیج در شهر کوت از نماینده سازمان دریافت شده و به همراه میوه و نوشیدنی به زایرین ارائه شده و تا ظهر به نجف اشرف مشرف خواهید شد.

** در سفرهای هوایی : معمولاً ۷شب و ۸روز بوده که چنانچه تاخیر پروازی وجود نداشته باشد پس از تقریبا ۲ساعت از لحظه شروع پرواز از ایران ، وارد فرودگاه نجف یا بغداد می شوید.مدت اقامت و زیارات دوره مشابه آنچه در بالا گفته شد می باشد .پروازهای کربلا از مبداء تهران و از فرودگاه امام خمینی انجام می گیرد.لطفاً حداقل ۳ساعت قبل از پرواز در گیت داخل فرودگاه حاضر باشید و بلیت+پاسپورت+فیش واریز شده عوارض خروج از کشور را ارائه فرمائید.برای اطلاعات در مورد فیش عوارض خروجی از ایران اینجا کلیک کنید.

اقامت شما در هتهای تحت الاجاره سازمان حج طبق برنامه و بر اساس نسبت محارم توسط مدیر راهنما تقسیم بندی شده و تحویل شما خواهد شد.روز اول اقامت در نجف معمولاً بدلیل رفع خستگی زایرین ، فقط به زیارت مولا امیرالمومین بسنده کرده و مابقی روز زائر در اختیار خود بوده و فردای آن زیارات دوره برای سایر اماکن متبرکه مانند مسجد سهله+مسجد کوفه+مسجد حنانه + آرامگاه میثم تمار+کمیل بن زیاد + طفلان مسلم و غیره نیز به صورت متعارف در برنامه گشت وجود دارد ولی احتمال هرگونه تغییر با توجه به وضعیت امنیتی عراق وجود دارد که بنا به دستورالعمل سازمان حج و زیارت به مدیر راهنما ابلاغ میگردد.لازم است برنامه های درج شده کاروان خود که توسط مدیر راهنما معمولا در لابی و یا ورودی رستوران نصب می شود،را پیگیری نمائید.

لوازم مورد نیاز زایر: تمامی وعده های غذایی به شما تحویل داده می شود. لوازم شخصی زیر را در صورت نیاز می توانید به همراه بیاورید: مانند حوله ،مسواک،خمیردندان،دمپایی راحتی،لباس و روانداز گرم در فصول سرد،تنقلات و خشکبار،داروهای خاص تجویز شده پزشک، دوربین فیلمبرداری و عکاسی (البته داخل اماکن زیارتی ممنوع است و تحویل میگیرند)، (درتابستان پماد ضدعرق) ، فلاسک چـــای (در صورت تمایل: آبلیمو و خاکشیر در تابستان)+ تلفن همراه. ضمناً بهتر است برای حفظ سلامت خویش واکسن مننژیت و آنفلوانزا را در یکی از مراکز هلال احمر تزریق کنید.هزینه آن شخصی بوده و باید به حساب هلال احمر واریز نمایید تا برایتان تزریق واکسن را انجام دهند.

لوازم ممنوعه و غیر مجاز: هرنوع سلاح سرد و گرم، هرگونه مواد مخدر و داروهای روان گردان،بی سیم،شوکر، کپسول گاز.

نیازی به همراه داشتن کارت ملی/پرسنلی/شناسنامه/دفترچه بیمه ندارید.درصورت مفقود شدن این مدارک،خودتان به زحمت المثنی گرفتن می افتید.بهتر است اصلاً آنها را با خود نیاورید چون فقط نیاز به اصل پاسپورت و ویزا و کارتهای گردن آویز دارید که در طول سفر آنها را همراه داشته باشید.

قیمت تور کربلا به صورت مصوب می باشد البته توجه داشته باشید در مواقع پیک سفر به هیچ عنوان قیمت مصوب بلیط هواپیما بلیط به مسافر داده نمی شود بلکه بصورت تور توسط آژانس ها ارائه می گردد

درباره ممنوع الخروجی: اخیراً تعداد زائرین ممنوع الخروجی از مرزها به دلایل مشمولیت خدمت سربازی، نظامی بودن،مشکلات مالیاتی و حاضر نبودن نفر اصلی گذرنامه های اشتراکیداشتن شاکی حقوقی/کیفری و سایر دلایل در مرز رو به افزایش است فلذا از آنجائیکه بازگرداندن زائر از مرز به دلایل مختلف باعث مشکلات روحی و جسمی و مالی می گردد لطفاً هنگام ثبت نام به این قبیل مسائل توجه کنید و پیگیریهای لازمه را انجام دهید.

مسیر های تردد زائران شمسا به تفکیک مرز خروجی :

مرز خسروی (منذریه)
خسروی در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر قصرشیرین از توابع کرمانشاه قرار دارد. مرز خسروی شمالی ترین مرز رسمی عبور و مرور زائران ایرانی می باشد ضمن اینکه قدیمی ترین مرز اعزام زائران به عراق هم هست و در دوران قبل از سقوط صدام نیز، زائران از این طریق به عتبات عالیات اعزام می شدند به این دلیل دارای بهترین امکانات نسبت به سایر پایانه های مرزی است.
زائران پس از خروج از ایران وارد منطقه مرزی منذریه و سپس شهر خانقین، مقدادیه، منطقه بعقوبه و سپس وارد بغداد و پس از آن به زیارت کاظمین مشرف می شوند. طول مسیر تا شهر کاظمین ۲۰۵ کیلومتر و تا کربلا ۳۱۵ کیلومتر است.

مرز مهران
شهر مرزی مهران در منتهی الیه غربی استان ایلام قرار داشته و فاصله آن تا شهر ایلام ۸۵ کیلومتر می باشد. زائرانی که از این شهر وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه زرباطیه و شهر کوچک بدره وارد شهر کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه و شامیه وارد شهر نجف می شود.
طول این مسیر از پاسگاه مرزی زرباطیه تا بازرسی ورودی نجف ۳۰۲ کیلومتر می باشد.

مرز شلمچه
منطقه مرزی در غرب خرمشهر و نزدیکترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق می باشد. مرز شلمچه جنوبی ترین مرز زمینی ایران و عراق بوده و فاصله آن تا خرمشهر ۱۵ کیلومتر و تا بصره ۲۰ کیلومتر می باشد. زائرانی که از این مرز وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و پس از آن به سماوه و نجف می رسند.طول مسیر از شلمچه تا نجف تقریباً ۴۶۰ کیلومتر می باشد.

مرزچزابه
تنگه چزابه در ۱۷ کیلومتری شمال غربی شهر بستان قرار دارد. زائران پس عبور از منطقه چزابه و شیب، مشرح، وارد شهر العماره، سپس شهر فجر و منطقه عفک، دیوانیه، شافعیه، شامیه و پس از بازرسی ابوصخیر وارد شهر نجف می شوند.

توصيه ها به زائران عراق

ضمن التماس دعا و با آرزوی قبولی زیارت و اعمال استحبابی در سفر معنوی و پر ارزش به شهرهای مقدس نجف اشرف، کربلای معلی و در صورت امکان کاظمین و سامراء، از عموم زائران گرامی تقاضا میشود به نکات ذیل کاملاً توجه داشته و با رعایت این موارد از فرصتهای حاصل در این سفر ارزشمند، بهرة را کافی ببرند:
۱٫ هنگام ثبت نام قطعی نزد کارگزار عامل، حتماً ۲ نسخه «قرارداد بین کارگزار و زائر» را مطالعه و امضاء کرده و یک نسخه را دریافت نمایید.
۲٫ فعلا طول مدت سفر کاروانهای هوایی ۷ شب و طول سفر زمینی ۶ شب یا ۷ شب (حسب وجود شرایط اعزام به سامرا و اقامت در بغداد) می باشد. افزایش یا کاهش مدت برنامه سفر مصوب، بنا به تقاضای افراد امکان پذیر نیست.
۳٫ در کلیه موارد میتوانید سوالات و مشکلات را با مدیر راهنما و روحانی (یا مداح) کاروان خود در میان بگذارید. «مدیر راهنما» در این سفر نقش هماهنگ کننده و هدایت کننده و دفاع از حقوق زائران را دارد و تمام قراردادها قبلاً توسط شرکت شمسا منعقد شده است.
۴٫ به زمان اعلام شده از طرف مدیر راهنما جهت حضور در ترمینالها و فرودگاه توجه کرده و به موقع حاضر شوید.
۵٫ از لحظه شروع تا پایان سفر کارت شناسایی زائر را به گردن آویزان نموده و پیوسته مراقب آن باشید.
۶٫ طبق برنامه تنظیم شده از سوی مدیر راهنما داخل اتوبوس در صندلیهای خود مستقر شوید و این ترتیب نشستن را در اتوبوسهای عراقی نیز رعایت کنید.
۷٫ در تمام طول سفر شرکتهای مجری ایرانی و عراقی موظف به تامین آب آشامیدنی پلمپ شده و بهداشتی و غذای مناسب (در حد امکانات و شرایط موجود) هستند. لذا در مسیرهای بین راهی از سالم بودن آب و مواد غذایی اطمینان حاصل نمایید.
نکته : برای احتیاط، مقداری آب و تنقلات فاسد نشدنی(مانند بیسکویت، توت خشک، آلو، پسته، مغز گردو و …) همراه داشته باشید. همچنین همراه داشتن قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و قرص مسکن ساده توصیه می شود.
۸٫ در صورتی که همه روزه داروی خاصی مصرف می کنید برای مدت حدود ۱۰ روز ۸ داروی خاص خود را با نسخه های مربوطه و نظر پزشک معالج همراه داشته باشید. در صورت نیاز به صندلی چرخدار، آن را همراه خود ببرید.
۹٫ تزریق واکسنهای پیشگیرانه (مننژیت و آنفلوانزا) حداقل به فاصله زمانی ۱۵ روز قبل ۹ از حرکت، از ضروریات سفر به عتبات است . ضمناً کارت مخصوص آن را همراه داشته باشید.
۱۰٫ در صورت بروز هرگونه بیماری یا مصدومیت، خونسردی خود را حفظ کرده به اتفاق مدیر کاروان و با همراه داشتن کارت شناسایی زائر، به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاههای شبانه روزی مراجعه کنید.
۱۱٫ تمام زائران از ۴۸ ساعت قبل از خروج از خاک ایران تا ۷۲ ساعت پس از ورود به ایران تحت پوشش خدمات شرکت بیمه گر سینا قرار دارند.
۱۲٫ در سفرهای گروهی، داشتن صبر، حوصله، گذشت و ایثار، خوش رویی، همبستگی، اتحاد و هماهنگی با مسئول گروه از عوامل موفقیت است. لذا از نظرات و تجربیات مدیر راهنمای کاروان خود تبعیت نمایید و رعایت حال افراد کهنسال و کودکان را بنمایید.
۱۳٫ با توجه به زمان تشرف، لباس متناسب با فصل و لوازم شخصی مورد نیاز خود را همراه داشته باشید. (لیوان، مسواک، شانه، حوله، دو عدد ملحفه نازک و سبک به منظور رعایت بهداشت فردی، ساعت زنگ دار و …)
۱۴٫ پول(ریال) ایرانی در شهرهای زیارتی عراق رایج است، لذا نیاز به همراه داشتن ارزهای خارجی نیست. به مقدار مورد نیاز پول ایرانی برای موارد ضروری و شخصی همراه داشته باشید.
۱۵٫ خرید سوغات مختصر به عنوان «ره آورد سفر» امری پسندیده است اما خریدهای بی رویه و افزوده شدن بار و اثاثیة حجیم، حاصلی جز سختی و مشقت برای خود و همسفران شما به دنبال نخواهد داشت.
نکته: حداکثر میزان بار مجاز برای هر زائر ۳۰ کیلوگرم است.
۱۶٫ روی تمام ساکها، کیف و چمدان، موبایل و دوربین حتماً نام و مشخصات خود را بنویسید. (ضمناً توصیه می شود مشخصات را روی کاغذ یا مقوا نوشته داخل چمدان نیز قرار دهید).
۱۷٫ حتی الامکان از چمدان و کیف قفل دار استفاده کنید و یا قفل مخصوص تهیه کرده روی آن نصب نمایید.
۱۸٫ همراه داشتن موبایل، دوربین عکاسی یا فیلم برداری بلامانع است. اما بردن آنها به داخل حرمها و اماکن زیارتی ممنوع است. به علاوه عکس برداری یا فیلم برداری از پایانههای مرزی، ستونهای نظامی در جاده ها، اماکن نظامی و نظایر آن مطلقاً ممنوع است.
۱۹٫ نام دفتر اعزام کننده از شهرستان، نام مدیر کاروان، تلفن همراه وی و هتل خود را دقیقاً به خاطر داشته باشید تا در صورت جدا افتادن از کاروان به راحتی بتوانید کاروان خود را پیدا کرده و به آن ملحق شوید .
۲۰٫ در ایران و عراق حساسیت زیادی روی مواد مخدر و داروهای روان گردان وجود دارد و در صورت همراه داشتن حتی یک گرم ، موجب بازداشت دارنده مواد و مدیر کاروان شده و برگرداندن کل کاروان به ایران را باعث میشود و کارگزار و سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا در این گونه موارد مسئولیتی نخواهند داشت.
نکته: افرادی که عادت به کشیدن سیگار دارند در اتوبوسها و اجتماعات رعایت حال اطرافیان خود را بنمایند . ضمناً استعمال دخانیات در حرمهای مطهر و اماکن زیارتی ممنوع است.
۲۱٫ همراه داشتن اسناد و مدارک (مانند: شناسنامه، کارت ملی، کارت بسیج، کارت شناسایی شغلی، گواهی نامه رانندگی، دسته چک، دفترچه بانکی، دفترچه بیمه، کارتهای اعتباری و نظایر آن) در سفر عتبات عالیات به هیچ وجه ضرورت ندارد و احتمال مفقود شدن آنها در سفر زیاد است، بدیهی است کارت شناسایی زائر و کارت هتل محل اسکان و گذرنامه کافی است.
۲۲٫ در صورتی که اقلام فرهنگی که از سوی مدیر راهنما تحویل شما میشود به صورت امانت است. از کتابها و سیدیهای آن بهره برداری نموده و آنها را پس از استفاده، سالم به مدیر راهنما تحویل نمایید .
۲۳٫ همواره سعی نمایید با هماهنگی روحانی کاروان و مدیر راهنما در طول سفر نمازهای یومیه در وقت فضیلت(اول وقت) اقامه شود.
۲۴٫ در مراحل کنترل گذرنامه، طبق شماره ردیف مانیفست در صف و نوبت قرار بگیرید.
۲۵٫ در صورت انصراف یا غیبت زائر در روز اعزام یا ممنوع الخروج شدن یا ممانعت عراقیها از ادامه سفر به دلیل احوال شخصی یا تشابه اسمی، خسارت مالی زائر مربوطه و همراهان بر عهده خود زائران خواهد بود.
۲۶٫ هزینه جا به جا کردن بار و اثاثیه به صورت دستی یا با گاری (در خاک ایران و مرز عراق) بر عهده زائر میباشد و در فاصله محل توقف اتوبوس تا هتل در کربلا، نجف و کاظمین و بالعکس به عهده شرکتهای مجری حمل و نقل عراقی می باشد.
۲۷٫ به محض ورود به خاک عراق ساعتهای خود را با وقت محلی تنظیم کنید زیرا برنامه های کاروان مطابق ساعت رسمی کشور عراق انجام میشود.
۲۸٫ در ایران و عراق تلاش گسترده ای صورت گرفته است که آسایش و آرامش خاطر برای تمام زائران محترم در حد مقدور فراهم باشد. اما در برخی موارد ممکن است به صورت ناخواسته مسایل و مشکلاتی ایجاد شود، مانند خرابی اتوبوس در بین راه و معطلی برای رفع نقص فنی و یا اعزام اتوبوس جایگزین. در این گونه موارد لازم است با صبر، حوصله و بردباری نسبت به آرام کردن همسفران خود، شرایط را از آن چه هست دشوارتر نکنید. برخی از نا ملایمات یا مشقات احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید ذیلاً اشاره می شود:
۲۸-۱  احتمال معطلی زیاد در مرحله عبور از مرز، اعم از خاک ایران یا عراق(در مرحله رفت یا برگشت) وجود دارد .
۲۸-۲  کمبود امکانات رفاهی در پایانه های مرزی(بخصوص کمبود سرویس بهداشتی در مرزهای عراق) مشهود است . لذا افراد مریض و مسن و بیماران کلیوی قبل از خروج از ایران تجدید وضو نمایند .
۲۸-۳  نحوة برخورد کارکنان یا ماموران عراقی با زائران ایرانی و وجود نیروهای خارجی اشغالگر و بازدید بدنی و وسایل ممکن است ناخوشایند باشد ولی باید آن را تحمل نمود .
۲۸-۴  در صورت درخواست آنان برای انگشت نگاری و عکس یا طرح سوال، خونسردی خود را حفظ کرده ، مقاومت نفرمایید و همکاری نمایید .
۲۸-۵  احتمال معطلی برای گذراندن تشریفات گمرکی و کنترل گذرنامه در مرز وجود دارد، لذا عدم مناقشه و درگیری مورد انتظار است .
۲۸-۶  احتمال معطلی برای رسیدن و آمادگی اتوبوس عراقی در مرز و خستگی زائران محترم وجود دارد.
۲۸-۷  احتمال نا مناسب و قدیمی بودن اتوبوسهای عراقی از لحاظ کیفیت صندلی، جای بار، کولر یا بخاری، رفتار رانندگان متصوّر است.
۲۸-۸  به دلیل آن که در رستورانهای بین راهی برای صرف ناهار(روز اول ورود و روز آخر) امکانات سالن غذاخوری و ارائه خدمات به اندازة کافی و برای کل زائران به طور همزمان وجود ندارد لذا صرف غذا در داخل اتوبوس انجام خواهد شد . در این مرحله خواهشمند است نظافت داخل اتوبوس را رعایت فرمایید.
۲۸-۹  ممکن است با توقف مکرر اتوبوس در سیطرهها و ایست های بازرسی در جاده های بین شهری مواجه شوید . لذا پرده اتوبوس را کنار بزنید تا داخل دیده شود و با اتلاف وقت کمتر عبور کنید .
۲۸-۱۰  امکان توقف اتوبوس در نقاط مورد دلخواه کاروان به دلیل تنگناهای امنیتی میّسر نمی باشد.
۲۸-۱۱  مراقبت کامل از اثاثیه در موقع حمل و صرف ناهار و اقامه نماز هنگام ترک اتوبوس تا رسیدن به هتل محل اقامت و موقع ترک هتل تارسیدن به اتوبوس از وظایف نیروهای امنیتی و مدیران و زائران میباشد که امری کاملاً لازم و ضروری است .
۲۸-۱۲  وجود ضعف و نارسایی در برخی هتلهای طرف قرارداد به دلیل تنگناها و شرایط خاص در کشور عراق میباشد و تلاش زیادی برای رفع مشکلات به عمل میآید، لکن اصولاً هتلها، مسافرخانه ها و مهمانپذیرهای اجاره شده تا ٪۹۰ خیر الموجودین می باشد.
۲۸-۱۳  به علت ازدحام جمعیت در ایام و مناسبتهای خاص مانند نیمه شعبان، عرفه، عاشورا و اربعین پیاده روی طولانی به علت عدم امکان ورود اتوبوسها به داخل شهر و نایاب بودن چرخ دستی چوبی یا چرخهای موتوری و محدود بودن ساعت کار رستوران هتل اجتناب ناپذیر است .
۲۸-۱۴  بسته شدن درب اصلی هتل در ساعت ۱۲ شب، باید مورد توجه زائران بزرگوار باشد.
۲۸-۱۵  در روابط اجتماعی با شهروندان عراقی، ماموران، خادمان حرم، رانندگان و عوامل خدماتی هتلها همواره مشترکات دینی را مدنظر قرارداده و از بحث و جدل با آنها و طرح مطالب تحریک آمیز اکیداً خودداری فرمایید.
۲۸-۱۶  همه روزه هنگام خروج از هتل، کارت مشخصات خود و کارت نشانی هتل در هر شهر را به گردن آویخته و به صورت گروهی و در معیت مدیر راهنما و روحانی رفت و آمد نمایید.
۲۸-۱۷  در برنامه زیارتی که هر روز توسط مدیر کاروان اعلام میشود شرکت فعال داشته باشید. در تمام برنامه ها مثل نماز جماعت، زیارت دوره و … نیم ساعت زودتر از وقت تعیین شده، در مکان مقرر حضور پیدا کنید.
۲۸-۱۸  زیارت دوره در نجف و کربلا در دو مرحله و به صورت گروهی انجام می شود. از تأخیر در عزیمت و تک رَوی وعزیمت انفرادی خودداری فرمایید.
۲۸-۱۹  استخدام مرشد و پرداخت هرگونه وجهی به آنها در مساجد کوفه و سهله ممنوع میباشد و روحانی و مداح کاروان وظیفه دارند خودشان جهت انجام اعمال ، زائران را توجیه و اقدام نمایند.
۲۸-۲۰  رعایت پاکیزگی و پوشیدن لباس مناسب به همه زوار محترم توصیه می شود. خصوصاً از خواهران محترم انتظار دارد در تمام ایام سفر در محضر امامان معصوم(ع) ضمن رعایت کامل شئون اسلامی، از چادر مشکی استفاده کنند.
۲۸-۲۱  در هیچ شرایطی از لیوان و حوله مشترک با دیگران استفاده نکنید و همیشه در تمام مراحل در بین راه و هتل از آب بطریهای پلمپ شده مصرف نمایید. (آب لوله کشی در عراق فقط برای شست و شو مناسب است)
۲۸-۲۲  هنگام عبور از عرض خیابان، مراقب اطراف خود باشید و عجله نکنید تا با وسایل نقلیه برخورد ننمایید.
۲۸-۲۳  در صورت استفاده از غذای کنسرو یا بسته بندی شده به تاریخ انقضای مصرف آن دقیقاً توجه فرمایید.
۲۸-۲۴  ساعت کار سالن غذاخوری در لابی هتلها نصب شده است. رعایت آن، راحتی زائران و ارائه خدمات بهتر توسط عوامل هتل را درپی خواهد داشت.
۲۸-۲۵  از بردن غذا و ظروف به اتاق هتل خودداری فرمایید، چون احتمال فاسد شدن و آلودگی آن بسیار زیاد است .
۲۸-۲۶  در صورت مریضی یا تصادف و… به همراه مدیر یا نیروی امنیتی به درمانگاه هلال احمر بروید و از غیبت خود، دیگران را آگاه کنید. خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی در عراق رایگان است (کرایه تاکسی بر عهده زائر میباشد) نشانی محل درمانگاه و مطبها در تابلو اعلانات هتلها نصب شده است. از مراجعه مستقیم به بیمارستانهای عراقی خودداری کنید.
۲۸-۲۷  هیچ گاه گوشی تلفن همراه خود را در اختیار دیگران به ویژه افراد ناشناس قرار ندهید. گوشی را برای شارژ در رستوران یا سالن هتل رها نکنید و برای تعویض سیم کارت از عوامل و یا زائران ایرانی مورد اطمینان کمک بگیرید.
۲۸-۲۸  هنگام رفتن به حرم و دیگر مکانهای زیارتی، گوشی خود را داخل چمدان قفل دار در اتاق بگذارید و اگر آن را همراه خود آوردید، سیم کارت آن را خارج کرده و گوشی را در قبال شمارة رسید به اتاق امانات مجاور حرم تحویل دهید و در برگشت از همان محل دریافت نمایید.
۲۸-۲۹  وجوه نقد و اشیاء گران بها را (با حضور یکی از همسفران) به صندوق امانات هتل تحویل داده و رسید کتبی دریافت کنید . حفظ این رسید برای صاحب وجه، الزامی است. (یا وجوه را در مقابل رسید به مدیر کاروان بدهید تا در صندوق امانات خود بگذارد).
۲۷-۳۰  اگر از اعضای گروه خود دور شدید یا جدا ماندید، خونسردی خود را حفظ کرده، با استفاده از کارت موجود در گردن آویز و با کمک گرفتن از دیگر زائران ایرانی مستقیماً به هتل بروید. در صورتی که داخل صحن و در حرم هستید، با قرار قبلی کنار باب القبله یا محل مشخص دیگری منتظر سایر همسفران خود باشید و یا به هتل بروید . (در کاظمین باب المراد
۲۸-۳۱  همیشه سعی کنید دسته جمعی به حرم یا بازار بروید و مراقب یکدیگر باشید.
۲۸-۳۲  سعی کنید شبها تا دیر وقت نشده به هتل برگردید (اعم از هتلهای دور یا نزدیک، خصوصاً خواهران محترم). لازم به ذکر است در نجف و کربلا شبهای جمعه حرم تا صبح باز است.
۲۸-۳۳  از رفتن به شهرهای دیگر و نقاط ممنوعه اکیداً خودداری فرمایید، چون پوشش امنیتی در آن اماکن وجود ندارد. در صورت تامین امنیت در شهر مقدس سامرا یا سایر اماکن زیارتی ، مراتب رسماً اعلام خواهد شد .
۲۸-۳۴  از تنها گذاشتن کودکان خود در هتل و نیز بازی کردن آنها با آسانسور جداً خودداری نمایید تا خطری متوجه آنها نشود.
۲۸-۳۵  به دلیل احتمال آتش سوزی، از روشن کردن شمع و کشیدن سیگار و پهن کردن لباس روی بخاری برقی داخل اتاق خودداری نمایید.
۲۸-۳۶  از محل تصادفات که تجمع افراد را موجب می شود و محل انفجارات احتمالی دور شوید و از عکس گرفتن یا فیلم برداری از این صحنه ها اکیداً خودداری فرمایید.
۲۸-۳۷  از همراهی با افراد متفرقه و ناشناس خودداری کرده و در هیچ شرایطی اجازه ندهید آنان وارد هتل شوند (اعم از عراقی یا ایرانی(
۲۸-۳۸  در صورتی که از شخصیتها یا مقامات مشهور در کاروان شما یا کاروانهای همجوار حضور دارند از معرفی آنها به دیگران خودداری فرمایید.
۲۸-۳۹  از رفتن به نقاطی از شهر که محل عبور زائران نیست به تنهایی و به ویژه شبها خودداری کنید (مخصوصاً خانمها)
۲۸-۴۰  به هیچ وجه خواهران به تنهایی با تاکسی و یا خودرو شخصی به خارج از شهر مسافرت نکنند.
۲۸-۴۱  اگر افرادی از شما میخواهند که CD یا فیلم و یا بستهای را امانت بگیرید تا در ایران یا در عراق به کسی یا جایی تحویل دهید از این کار اکیداً خودداری کرده و هشیار باشید (مگر این که از محتوای داخل آن کاملاً باخبر شوید(
۲۸-۴۲  یک روز یا چند ساعت قبل از حرکت  همه وسایل خود را بسته بندی مناسب نمایید و برچسب حاوی نام و مشخصات و شماره تلفن خود را مجدداً کنترل کنید.
۲۸-۴۳  در طول سفر، گذرنامههای زائران نزد مدیر راهنما است. در آخرین روز سفر )قبل از رسیدن به نقطه صفر مرزی) مدیر راهنما تمام گذرنامهها را به دقت تحویل صاحبان آن می دهد. از این مرحله به بعد حفظ گذرنامه ها بر عهده زائر می باشد.
۲۸-۴۶  پرداخت انعام و هرگونه وجه به کارگران هتل یا رانندگان توسط مدیر کاروان انجام میگیرد .
۲۸-۴۷  هنگام تخلیه اتوبوس و هم چنین ترک هتل، مراقب باشید وسایل شما جانماند.
۲۸-۴۸  حفظ نظم و رعایت نوبت در مرحله بازگشت زوار محترم به ایران نیز از هر جهت مورد انتظار است. امید است خستگی راه و یا شرایط نامساعد هوا و امکانات ضعیف مرزی موجبات آزردگی زائران بزرگوار را فراهم نسازد و با سعه صدر و صبر و تحمل و مدارا، تشریفات مرزی انجام پذیرد.
۲۸-۴۹  در صورت بروز حوادث انفجاری یا انتحاری و فوت یا مصدوم یا مجروح شدن زائران کاروان، حتماً با مدیر و سایر نمایندگان شمسا و زائران دیگر همکاری کرده و از شدت مشکلات بکاهید.

 

هیچ محصولی در سبد خرید یافت نشد